تحقیقات بالینی

برای دانلود نسخه  PDF و Word این منابع علمی کلیک نمایید

download icon 4

……………………………………………………………………………………………………….

 

SCIENTIFIC REFERENCES

 منابع علمی

HYPERTONIC BUFFERED SALINE NASAL IRRIGATION

شستشو داخل بینی توسط محلول هایپرتونیک از آب دریا

 

١) Rabago D, Zgierska A, Mundt M, Barrett B, Bobula J, Maberry R:

اثر شستشوی روزانه با محلول نمکی هایپرتونیک ازآب دریا در میان بیماران مبتلا به سینوزیت : دریک آزمایش کنترل شده . رجوع به مجله خانواده : 2002 دسامبر,   1055-١٠۴٩  (12)51

 نتیجه آزمایشات : شستشوی روزانه با این محلول باعث بهبود کیفیت زندگی و نیز موجب کاهش علائم و کاهش استفاده از دارو در بیماران مبتلا به سینوزیت مزمن شد . با توصیه این درمان توسط پزشکان و متخصصین  ومراقبت های اولیه می توانید آسوده خاطر شوید .

 

2) Bothwell MR, Parsons DS:

روش گام به گام برای مدیریت پزشکی و جراحی دررفع التهاب سینوس مزمن بینی در کودکان : تکنیک های ترمیمی در گوش و حلق وبینی و جراحی سر و گردن 2001,  39 – 1:34 ،12

سه عنصر کلیدی خلاصه فیزیولوژی طبیعی سینوسهای پارانازال :

باز بودن دریچه ostia، عملکرد دستگاه مژکی به طورصحیح ، کیفیت ترشحات.

اصول کلی درمان در ایجاد یک محیط طبیعی بینی توسط شستشوی بینی با محلول هایپرتونیک ازآب دریا بیشتر از طریق آبکشی مخاطی  و کاهش تورم با استفاده از فشار اسمزی می باشد .

 

 

3) Georgitis JW:

شستشوی ساده بینی برای رفع ورم دائمی غشاء مخاط بینی

106,5:1487-1491, 1994

نتیجه : این مطالعه سودمندی درمان با شستشو توسط محلول هایپرتونیک ازآب دریا در کاهش التهابات ترشحات بینی وتاثیر مستقیم در درمان احتقان مزمن غشاء مخاط بینی را نشان داد.

 

 

6) Manning SC:

سینوزیت  اطفال ،

درمانگاه های بیماری های مربوط به گوش و حلق و بینی از شمال امریکا. 1993 ,637- 26،4:623

اسپری ملایم  محلول نمکی هایپرتونیک ازآب دریا به هر مجرای بینی به صورت یک یا دو اسپری ، سه بار در روز می تواند عملکرد بینی را با از بین بردن عوامل حساسیت زا به صورت خودکاربهبود بخشد و با فراهم کردن راه انتقال به مخاط  از طریق افزایش رطوبت نسبی وبهبود آبکشی سینوس و هواگیری ازراه انقباض ملایم عملی شود.

 

 

7) Rachelefsky GS, Slavin RG, Wald ER:

سینوزیت : حاد و مزمن و کنترل پذیری ساده

February 28, 1997 pp 105-117 مراقبت بیمار

باريک و مسدود شود ostia التهاب سينوسها زمانی رخ می دهد که دريچه تخليه

حرکت طبیعی  دستگاه  مژ کی درون لایه  مخا طی حفره های سینوسی آسیب دیده و ترشحات سینوسی تجمع  می یابند. برای بسیاری از بیماران درمانهای تکمیلی خیلی مفید هستند. قطره های محلول نمکی هایپرتونیک ازآب دریا هر چند بار که بیمار تمایل دارد می توانند استفاده شوند . این عمل به تمیزشدن راه داخل بینی و برطرف شدن خشکی آن کمک می کند و التهاب بینی رابه خود جذب و می تواند تسکین دهد .

 

8) Salvin RG, Cannon RE, Friedman WH, Palitang E, Sundaram M:

سینوزیت و آسم برونشید :

مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی.1980  – 257,66،3:250

طی سالهای زیادی ارتباط مکرر بیماری سینوس های پارانازال و آسم برونشید مشاهده شده است .گاهی اوقات غشاء مخاطی به اندازه ای متورم می شود که باعث انسداد طبیعی دریچه ostia شده و از طریق شستشو با محلول هایپرتونیک از آب دریا به طور معمول سینوس تخلیه می شود .غفلت  در شستشوی مخاط بینی، سینوس ها را مبتلا به بیماری می کند .

 

 9) Seaton T:

 محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا برای سینوزیت مزمن

مجله خانواده – 96    47،2:94

سوال بالینی :

آیا شستشوی داخل بینی با محلول نمکی هایپرتونیک ازآب دریا دردرمان سینوزیت مزمن کودکان سودمند است ؟

توصیه هایی برای عملکرد بالینی :

این مطالعه برخی از سودهای بالینی استفاده ازمحلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا در شستشوی داخل بینی را نشان می دهد. این درمان ارزان، ایمن و عموما به خوبی تحمل می شود و باید به عنوان درمان کمکی در کودکان مبتلا به سینوزیت مزمن در نظر گرفته شود.

 

 

10) Talbot AR, Herr MH, Parsons DS:

پاک سازی مخاط وراه حل محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا :

Laryngoscope 107:500-503, 1997

شستشوی داخل بینی با محلول نمکی از آب دریا برای  قرنها بدون دانستن خواص علمی آن  در مورد سودمندی، مورد استفاده قرار گرفته است. به مدت 10 سال متخصصین ، شستشو با محلول هایپرتونیک از آب دریا را برای بیماران سینوزت حاد و مزمن استفاده کرده اند و برای کسانی که تحت عمل جراحی سینوس قرارگرفته اند.

پس از مطالعات مکرر و وسیع نتیجه نشان داد که شستشو با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا باعث بهبود یافتن مخاط هنگام انتقال قند درون بافتی شد ، در حالی که محلول نمکی نرمال (ایزوتونیک) تا به حال هیچ اثری مانند محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا را نداشته است . محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا یک محلول قلیایی ضعیف است . یکی از روشهای موثروپراهمیت در مراقبت از بیماری سینوس شستشو با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا می باشد .

 

 11) Tomooka LT, Murphy C, Davidson TM:

مطالعه بالینی و بررسی شستشو با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا

1192- 110:1189 ، سال 2000 Laryngoscope

در بهبود علائم و وضعیت سلامت بیماران مبتلا به سینوزیت شستشوی داخل بینی با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا موثرتر است .

 

 

12) Virant FS:

راهنمای اقدامات درمانی برای التهاب سینوس وگرفتگی بینی در کودکان.

مجله بیماریهای ریوی برای اطفال .  14- 4،1:8 ، سال 2002

شستشوی داخل بینی با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا ازلحاظ علمی می تواند باعث بهبود جریان مخاط شود و یک محیط فاقد باکتری برای مجاری بینی ایجاد کند .

 

13) Zeiger RS, Schatz M:

احتقان مزمن غشائی مخاط بینی

راه حل های عملی برای تشخیص و درمان.مبحث ایمونولوژی و آلرژی :

4,4:26-35

به نظر می رسد شستشو با محلول گرم نمکی هایپرتونیک از آب دریا تا حد زیادی به نفع بافت بینی است چراکه موجب افزایش جریان مخاط بینی ، مرطوب کردن مخاط چسبنده بینی ، تسکین دادن سوزش بافت ، افزایش فرآیند بهبود ، کاهش سوزش شدید بینی واستشمام را نیزبهبود می دهد . برای تمام افراد مبتلا به احتقان مزمن غشا مخاط بینی باید در نظر گرفته شود: که این محلول حداکثر سودمندی را برای امراضی چون :

rhinitis medicamentosa , atrophic rhinitis , nasopharyngitis ,sinusitis دارد.

تاکید بر اجتناب ازمصرف داروهای حساسیت زا و غیر اختصاصی شیمیایی و شستشوی مجاری بینی با محلول  نمکی هایپرتونیک از آب دریا بهترین روش برای زنان بارداروشیرده مبتلا به احتقان غشائی مخاط بینی می باشد.

 

 

14) از مرکز آسم وآلرژی  Rochester, Michigan: ضوابط پزشکی : ورم غشا بینی و بارداری .وب سایت ژانویه 2003. برای مثال : در دوران بارداری افراد مبتلا به احتقان بینی و افرادی که از خشکی و خونریزی و گرفتگی عروقی رنج می برند می توانند با شستشوی مجاری بینی با محلول هایپرتونیک از آب دریا بهبود یابند.

 

 

15) آلرژی و ایمونولوژی کودکان آوریل 2003 ، :140 (2) 14

در ملاحظات امراض کودکان ژوئن 2003

٢۶ ; 27(٢۶) : ١٠٣)

شستشوی مجاری بینی با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا ، علائم بیماری در کودکان مبتلا به  آلرژی فصلی را بهبود می دهد ، با چکاندن 2.5 میلی لیتر از محلول 3% هایپر تونیک در هر مجرای بینی 20 کودک مبتلا به آلرژی فصلی ، به مدت 6 هفته بدون هیچ درمان اضافی شیمیایی تحت کنترل بوده و بهبود یافتند.

پزشکان متخصص کاهش قابل توجهی را در کل علائم بیماری و استفاده از آنتی هیستامین ها مشاهده نمودند.ضمنا علائم بهبودی تا هفته سوم از درمان قابل مشاهده نیست.

 

 

16) David Shoseyov, MD; Haim Blbl, MD; et al:

درمان با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا در مقابل شستشو با محلول نمکی ایزوتونیک در سینوزیت مزمن اطفال :

مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی 5- 101:602  سال 1998

شستشو با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا سه بار در روزیک تا دو پاف درهر مجرای بینی به مدت 1 ماه باعث بهبود وضعیت بالینی و رادیولوژیک در میان کودکان مبتلا به سینوزیت مزمن شد . این درمان قابل تحمل، ارزان و موثر است.

 

 

17) Diane G Heatley, MD; Kari E McConnell, RN, CORLN; Tony L Kille, BS; Glen A Leverson, PhD

شستشوی بينی با محلول نمکی هايپرتونيک از آب دريا برای کاهش علائم امراض سينوسی،ارائه شده در نشست سالانه جراحان گوش و حلق وبينی وجراحان سر و گردن آکادمی آمريکایی، 9/25/00 DC Washington ، در اين مطالعه شستشوی روزانه بينی با محلول نمکی هايپرتونيک از آب دريا بهبود قابل توجهی را در علائم سينوزيت مزمن نشان داد و درطول دوره مطالعه ، استفاده از داروهای شيميايی کاهش يا حذف گرديده است.

در این مطالعه شستشوی روزانه بینی با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا بهبود قابل توجهی را در علائم سینوزیت مزمن نشان داد و درطول دوره مطالعه ، استفاده از داروهای شیمیایی کاهش یا حذف گردیده است .

 

 

18) Garavello W, Romagaoli M, Sordo L, Gaini RM, Di Berardino C, Angrisano A

شستشوی بینی با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا در کودکان مبتلا به علائم آلرژی فصلی : در یک مطالعه مشخص : آلرژی و ایمونولوژی اطفال  143 – 14:140  ، سال 2003.

این مطالعه شستشو با محلول نمکی هایپرتونیک از آب دریا، در کودکان مبتلا به آلرژی فصلی در فصل گردافشانی (فصل بهار) را تائید می کند . این درمان قابل تحمل، بی درد ، ارزان و موثر است.